26 Eylül 2015 Cumartesi

Not AlınAkıp giden hayat içinde şunu da yapmam gerek deriz fakat bunları gün içinde hep unuturuz. Bunun önüne geçmek için not almak şart. Ben de yapacaklarım için sık sık not alıyorum, uzun uzun yazamıyorsam yalnızca anahtar kelimeleri yazıyorum daha sonra aklıma geliyor. Yapılacakları yazdığımız gibi geçmişte yaptıklarımızı da not almakta fayda var. Mesela sınava çalışıyorsak önceki sınavların netlerini not almak ne kadar ilerlediğimizi görebilmek için çok çok faydalı. Bu şekilde birçok bilgiyi not alabiliriz. Söz uçar yazı kalırmış.
Tabiki bu işi kağıtlara not yazıp yapmayacağız. Bunun için teknolojiyi kullanacağız. Her zaman yanımızdan eksik olmayan cep telefonu, tablet veya bilgisayarlardan notlarımıza erişebiliriz. Bunun için size oldukça kullanışlı iki program önereceğim.


Google KeepGoogle'ın resmi not alma uygulaması. Notlarınızı bir yerden kaydedip cep telefonu, tablet veya bilgisayar istediğiniz yerden bu notlarınıza ulaşabiliyorsunuz. Notları renklendirme, fotoğraf vb dosya ekleme, liste yapma, kullanılmayan notları arşivleme gibi birçok güzel özelliği mevcut. Kullanması oldukça basit ve keyifli. Yaklaşık iki yıldır kullandığım bir uygulama ve çok memnun olduğum için sizlere de tavsiye etmek istedim. Özellikle öğrenci arkadaşların çok işine yarayacak.Google Pocket
Bu uygulama da yine Google'dan. Fakat bu uygulama not almaya yaramıyor. Farklı bir işlevi var ama yine de oldukça faydalı. İnternette gezinirken bir sayfayı çok beğendiniz ve keşke bunu kaydedip daha sonra her yerden, internetsiz dahi bu sayfaya ulaşabilsem dediyseniz işte bu uygulama tam size göre. Pocket uygulaması size beğendiğiniz bir sayfayı kaydedip cep telefonu, tablet veya bilgisayar istediğiniz yerden internet gerektirmeden aynı sayfayı tekrar okuyabilmenizi sağlıyor. Metin yazılarının yanında görsel ve video kaydedebilme özelliği de mevcut. Bu bakımdan çok faydalı bir uygulama olduğunu söyleyebilirim. Deneyin. Pişman olmayacaksınız.