14 Eylül 2015 Pazartesi

En İyi İngilizce SözlükDil öğrenirken doğru öğrenmek önemli. Tabi bunun için doğru kaynaklar kullanmak gerek. Kelimeleri doğru anlamlarıyla birlikte öğrenirsek İngilizcemiz büyük ölçüde gelişir. En azından anlatılmak istenen şeyi kesin anlayacak hale gelirsiniz. Bu yazımızda en iyi ingilizce sözlüklerden ve bazı sözlük uygulamalarından bahsedeceğim.

Öncelikle kitap şeklindeki sözlüklerden başlayalım. Basit, küçük, taşınabilir ve içinde aradığınız çoğu şeyi bulacağınız bir sözlük olarak Redhouse'ın mini/cep boy sözlüklerini öneririm. İngilizce eğitimim boyunca bu sözlüğün çok yardımını gördüm. Aradığım çoğu şey vardı içerisinde. Ama daha detaylı daha sıkı bir eğitim için daha büyük sözlükler şart. Bunun için yine Redhouse'ın büyük İngilizce-Türkçe sözlükleri mevcut. Bu markayı genel olarak başarılı buluyorum. Bunun alternatifi olarak da Oxford kullanılabilir. Oxford da yine kalitelidir.


Peki İngilizce-Türkçe sözlük mü İngilizce-İngilizce sözlük mü kullanmalı?

Bu konu aslında İngilizcenizin hangi seviyede olduğuna bağlı. Bana kalırsa İntermediate seviyesine gelmiş biri rahatlıkla İngilizce- İngilizce sözlük kullanabilir. Kullanmalıdır da. Çünkü İngilizce dilini yine bu dildeki kaynaklardan öğrenmek çok daha faydalı. O dilin imkanlarını ne kadar kullanırsanız o kadar iyi öğrenirsiniz. İlk başlarda belki biraz zor gelebilir. Fakat kısa sürede alışılıyor. Zaten sözcüklerin anlamı kolay bir dilde anlatılıyor ve hatta çoğu sözlükte örnek cümleler de bulunuyor. Tabi İngilizcesine güvenmeyen ve seviyesi düşük olan arkadaşların bir İngilizce-Türkçe sözlüğe sahip olması çok daha iyi olacaktır.


Kitap sözlükler dışında sözlük kullanmalı mı? Nasıl şeyler kullanmalı?

Bunun için internette birçok site mobilde yüzlerce uygulama var. Fakat bunların çoğu sorunlu. Benim kullanmış olduğum ve başarılı bulduğum, hala da kullanmakta olduğum birkaç tavsiye verebilirim. Mesela webten kolay bir şekilde Google Translate'ye girebilir dilediğiniz sözcükleri çevirebilirsiniz. Anlamları çoğu zaman doğru oluyor ama emin değilseniz anlam karşılığını dili değiştirerek kontrol edebilirsiniz. Ayrıca zaten alternatifler de mevcut. Bunun gibi Zargan isimli sözlük sitesi de güzel bir site. Kelimenin yaklaşık anlamını vererek size birçok alternatif de sunuyor. Lakin webten sakın metin çevirisi işiyle uğraşmayın. Çok büyük bir ihtimalle kelime salatası olmuş bir çeviri ile karşılaşırsınız ve bu hiçbir zaman doğru çeviri değildir. Metin çevirmek için en iyisi önce sözcükleri çıkarıp daha sonra aradaki bağa göre metni en baştan, çevireceğiniz dilde yazmanız olacaktır.

Bunun dışında mobilde de önereceğim çok güzel bir uygulama mevcut. Zensoft'un hazırladığı İngilizce Türçe Sözlük oldukça iyi. İnternet gerektirmeden telefonunuzdan bütün kelime anlamlarına bakabilirsiniz. Ayrıca internete bağlandığınız taktirde bunların seslendirmesini de dinleyebilirsiniz.  Kocaman sözlükleri yanınızda taşıyamadığınız taktirde cebinizden bakabilmek büyük kolaylık. Ancak internetten, cepten sözlük kullanmayı pek önermiyorum.


Peki neden kitap sözlükleri kullanalım da internetten, cepten sözlük kullanmayalım?

Bunun temel sebebi kelimeyi arama, bakma ve hafızada geçirdiği süreçte gizli. İnternetten ve herhangi bir uygulamadan baktığınızda sözcüğü kısa sürede bulur işinizi giderirsiniz ve hemen öteki sözcüğe geçersiniz. Bunu yapmak çok kısa süreceği için kelime ve anlamı aklınızda uzun süre durmaz. Böylece kısa sürede yok olur. Fakat kitap şeklindeki sözlüklerde kelimeyi aramak, bulmak biraz zaman alsada kelime anlamı uzunca açıklanır, bunu okumak ve örnek cümleyi gözden geçirmek dahi hafızanızda iyi bir yer eder. Bunun yanında öteki arayacağınız kelimeyi de aramak zaman alacağı için bu sürede kelime aklınızda birkaç kez tekrar eder. Yani daha sonra hiç tekrar etmeseniz bile kelimeyi iyi bir şekilde öğrenmiş olursunuz. Ama tabi teknoloji kolaylık sağlamak için var; kitap taşıyamayacağınız zamanlarda çok sık yapmamak koşuluyla cepten, internetten de bakılabilir.