1 Eylül 2015 Salı

İngilizce Öğrenmeİngilizce gerek okul hayatımızda gerek iş hayatımızda günümüz insanları için olmazsa olmaz bir dil haline geldi. Bu yüzden alanında başarılı olmak isteyen herkesin İngilizce'ye hakim olması gerek. Okul hayatımızda en önemli derslerden biri İngilizce idi ; iş hayatında da İngilizce bilmek büyük bir avantaj. Bunun yanında dünya ile iletişime geçmek için de İngilizce şart. Bu yazımızda modern hayatın vazgeçilmezi olan ve her alanda başarının bir basamağı olabilecek İngilizce dilini nasıl etkili bir şekilde öğrenip konuşabileceğimize değineceğiz.


Öncelikle Seviye TespitiHepimiz aslında ilkokuldan başlayarak biraz da olsa İngilizce görüp birazcık geliştirmiştir. Bunun yanında iyi bir İngilizce'miz olduğunu düşünüp de yetersiz bilgiye sahip olanlarımız da var. En iyisi bir test yapıp İngilizce'ye ne kadar hakim olduğumuzu belirlemek ve seviyemizi ölçmek. Aşağıdaki linkten 50 soruluk testi çözerek İngilizce seviyenizi öğrenebilirsiniz. Daha sonraki çalışmanızı bu seviyeden itibaren sürdüreceksiniz. Yoksa ileri derecede İngilizce bileni başlangıç seviyesinden çalışmaya zorlamak zaman kaybı olacaktır.


www.seviyetespiti.com/Test.aspx
İngilizce Çalışmaİngilizce çalışmak için artık eskisi gibi kitaplara veya okul hocalarınıza mahkum değilsiniz. Gelişen teknoloji ile birlikte artık İngilizce öğrenmenin yüzlerce yolu var. Burada tek önemli olan öğrenmeyi ne kadar istediğiniz. İçinizde biraz istek, motivasyon varsa başlayabiliriz.Aşağıda paylaşacağım yöntemler kendi denediğim ve faydasını gördüğüm yöntemlerdir. Bunlar dışındaki yöntemleri denemediğim için yorumda bulunamayacağım.


*Limasollu Naci Eğitim SetiKüçükken gazete kuponu biriktirerek aldığım bir set. Okul İngilizce sınavlarında hep bu kitaplardan çalışmıştım ve bu sayede en yüksek notlar hep bendeydi. Temel İngilizce , daha iyi konuşma ve telaffuz , sokak İngilizcesi , iş İngilizcesi gibi kurları mevcut. Her sette çok sayıda çok sayıda ders kitabı, ince konuşma kalıpları kitapları ve dinleme cdleri mevcut. İngilizce eğitimi oldukça iyi. Gayet anlaşılır bir şekilde anlatmış. Her konuda sayfalarca cümle örneği var buna ek olarak ünite sonlarında okuma parçalarıyla konuyu pekiştiriyorsunuz. Ayrıca cdlerde bu cümle örneklerinin ve okuma parçalarının seslendirmesi mevcut bunları dinleyerek  listeninginizi geliştirirsiniz bir de sizin söylemenizi de sağlayan bir sistemi mevcut, pratik de yapıyorsunuz yani hepsi bir arada. Cdlerdeki parçaları bilgisayara veya telefona yükleyip dilediğiniz yerde dinleyebiliyorsunuz. Fiyatı da bir kursa vereceğiniz paranın yanında oldukça makul. Yalnız eğitim setlerinden maksimum öğrenme sağlamak için gerçekten İngilizce öğrenmeye istekli ve azimli olmanız gerek. Aksi takdirde savsaklarsanız düzgün bir öğrenme sağlayamazsınız ve gerekli başarıyı gösteremezsiniz. Bu konuda azimli olmayan arkadaşlar için tavsiyem dil kursları.


*Dialogue İngilizce KursuBirçok yerde şubesi olan bilindik bir kurum. Ek olarak birçok kurum ve şirketin dil eğitimini de sağlıyor. Diğer kurslara göre fiyatları daha makul düzeyde. Eğitimine gelirsek ben bir yaz süresince (sanırım 1-2 ay gibi gitmiştim) intermediate seviyesi için gitmiştim ve çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. Bir kere bir ana öğretmeniniz oluyor çoğu derse o girer ve alacağınız çalışma kitabı üzerinden ders işler. Türk olmasına rağmen bizimle neredeyse hiç Türkçe konuşmaz. Bunun yanında bir tane Rus, bir Amerikan, bir de Afrikalı öğretmen sürekli derslerimize giriyordu. Bu kişiler Türkçeyi bilmedikleri için mecburen İngilizce konuşmak zorunda kalıyordunuz. Bu da size inanılmaz bir pratik fırsatı sağlıyor. Gerçekten sokaktan geçen turistlere yol gösteremeyen ben güncel konular, sinema, müzik hakkında hocayla diyaloglara girer olmuştum. Gerçekten pratik açısından dil kursları inanılmaz faydalı oluyor. Gramer yerine konuşmaya yönelik ihtiyacınız varsa mutlaka dil kurslarını tercih edin. Son olarak sınıflar 10-15 kişilik olduğu için derslerde maksimum öğrenmeyi sağlarsınız. Hocalar herkesle teker teker ilgilenir böylece hiçbir konuyu kaçırmazsınız, öğrenmeden geçmezsiniz.


*Duolingo UygulamasıSon zamanlarda kullanmaya başladığım Android ve Apple marketlerinde mevcut uygulama. Para vermeden İngilizce öğrenmenin en etkili yolu. Uygulama daha çok kelime öğretmeye yönelik ayrıca bunları size okuyor ve sizin de doğru bir şekilde telaffuz etmenizi istiyor. Bu açıdan listening ve speakinginizi geliştirmek için oldukça iyi. Telaffuzda gerçekten çok etkili, kısa sürede etkisini fark ettiriyor. Konu konu ilerliyorsunuz ve bu konudaki kelimeleri aşama aşama öğreniyorsunuz. Daha sonra bitirdiğiniz yerlerden tekrar yapıp kelimelerin kalıcılığını arttırabiliyorsunuz. Kelime öğrenmede bir numaralı uygulama budur şiddetle tavsiye ederim.


*Yurtdışı Seyahatiİngilizce öğrenmenin en masraflı ama en etkili yolu. İngilizce konuşulan bir ülkeye gidip orada bir süre kalmak, herkesle İngilizce konuşmak zorunda olmak yapabileceğiniz en etkili öğrenme metodu. Tabi pasaport, bilet, vize derken biraz masraflı da bir yöntem. Bunu daha hesaplı hale getirecek dil kurslarının bazı seyahatleri mevcut fakat bu konuda bir fikrim yok ne yazık ki. Ama gidenin  hayatı boyunca unutmayacağı anıları olacağı ve İngilizcesinin hızla ilerleyeceğine de şüphem yok.Not:


Belirtmiş olduğum yöntemler dışında da birçok dil öğrenme yöntemi mevcut; başka kurslar, kitaplar, uygulamalar tabiki mevcut fakat kendim kullanmadığım için bunların ne kadar iyi olduğunu söylemem mümkün değil. Buna karşın kullandığım yöntemlerin hepsinden de memnun kaldım ve sizlere de şiddetle tavsiye ederim.


ulaşmak için tıklayınız:


limasollu naci eğitim seti

dialogue ingilizce kursu
duolingo uygulaması