11 Eylül 2015 Cuma

Dört İşlem Pratiğinizi Geliştirin - Zaman KazanınMatematik çoğu öğrencinin (ben de dahil) zamanını en çok tükettiği derslerin başında gelir. Bunun sebebi anlaması güç, içinden çıkılması zor ve çözümü çok aşamalı olan sorular sorulmasıdır. Ayrıca bilmediğimiz konuların olması da zaman yiyeceğinden bunların da bir an önce öğrenilmesi tavsiye edilir.

Dört işlem pratiğinizi geliştirmek, konu konu değil de her soru için kullanabileceğiniz ve soru çözmenizi hızlandıracak etkili bir yöntem. Özellikle de matematik gibi yüzdesi fazla bir ders için. Alt alta işlemler, tablolar çizmek yerine bunları kafanızdan çok daha hızlı yapmak mümkün. Böylece hem soruları daha hızlı çözersiniz hem de bunları kontrol etmek için zaman arttırabilirsiniz. Lakin bunun için size dört işlem soru bankası gibi komik tavsiyelerde bulunmayacağım. Bunları zaten ilkokulda yaptık. Dört işlem çalışmak çoğumuz için sıkıcı geldiğinden bunları bir oyun haline getirmiş uygulamalar var. Bu şekilde zaten hepinizin elinden düşmeyen akıllı telefonlarınızdan herhangi bir yer ve zamanda eğlenerek pratik yapabilirsiniz.

Benim tavsiyem, kendimin de sınava hazırlanırken kullanmış olduğum Math Workout programı. Okula, dershaneye giderken (otobüste) bu uygulamayı kullanarak sık sık pratik yaptım. Bu uygulamada kolay toplama - çıkarma ve çarpma - bölme işlemlerinden başlanarak üç haneli rakamların çarpımlarına kadar yükselebiliyorsunuz. Ayrıca seviye yükselme, skorunu kaydetme ve online yarışma gibi modlarla sizi hiç sıkmıyor.

Dört işlem sürekli pratik gerektiren, yapılmadığı taktirde zayıflayan bir yetenek olduğu için bu uygulamayla pratiğinizi geliştirmenizi daha sonra çözeceğiniz sorularla bunları tekrar ederek matematikte zamanı dert etmeye gerek kalmayacağını söyleyebilirim. Unutmayın ösym matematik dersinde zamanı her zaman zorlar. Zamanı yetişmediği için matematik soruları boş kalmış birçok arkadaşım oldu. Bu duruma düşmemek için durumu ciddiye alın. Konuların hepsine çalışın çalışmadığınız tek nokta kalmasın. Bol bol pratik yapın. Çok soru çözün. En sonda bolca deneme çözün. Bunları etkili bir şekilde yaptığınız taktirde matematikte zaman sorunu yaşamazsınız. Başarılar dilerim.