20 Ağustos 2015 Perşembe

Mezunlar Nasıl Çalışmalı?Onca çalışma sonucu hedefine ulaşamayıp şansını bir kez daha denemek isteyen idealist arkadaşlar, bir yıllık çalışma sürecini nasıl geçirmeli? Neler yapmalı?

Öncelikle yazın ne yapılmalı sorusundan başlayalım. Sonuçları öğrendikten sonra direkt dört elle derse asılmanızı tavsiye etmem. Öncelikle bu durumu atlatmaya çalışın. İmkan varsa tatile gidip bir süre rahatlayın. Kendinizi psikolojik olarak sıkı çalışmaya hazırlamanız gerek. Başarabileceğinize inanın. Mezuna kalıp hayallerine ulaşan binlerce kişi var. Neden siz de yapamayasınız. Hayalinizdeki üniversiteyi kazandığınızı düşünerek kendinizi motive edin.

Temmuz ayı ortası en geç ağustosta başlamak gerekiyor. Zamanınız çok biliyoruz ama fazla ertelemek unutkanlığı doğuracağı için bunu istemeyiz. Temmuz ayında gerekecek kaynakları satın almaya, tüm ihtiyaçları tamamlamaya çalışın. ( kaynak tavsiyelerim için tıklayın )  Dershane, kurs veya özel ders düşünüyorsanız onları takip etmeye gayret edin. Düşünmüyorsanız zamanınız daha çok olacak bu zaman içinde sıkılmayı önlemek için kendinize bir hobi bulmanızı öneririm. Ayrıca sporla da ilgilenebilirsiniz.

Öncelikle tüm kitapları tamamlayıp kendinize bir plan yapın. Ben aklımdaki plana göre yazımı devam ettireceğim. Tabi ki sizler bunu kendi çalışma tarzınıza göre değiştirebilirsiniz.

Ağustos ve eylül ayını tamamen ygsye ayırın. Ne kadar bitmiş deseniz de mutlaka eksikler vardır. Lys daha önemli diyorsanız da önemli ama nasıl başlarsanız öyle biter diyim size. Ygs çok kötüyse moral olarak çöker lysyi iyi yapmazsınız. Bu yüzden moral çok önemli. ağustosun başından itibaren ders ders konu anlatımları bitirin. Çok iyi bildiğiniz konuları daha çabuk geçin, eksik olduğunuz konulardan bol bol test çözün. Eylül ayından itibaren denemelere başlanabilir. Eylül boyunca iki haftada bir ygs denemesi çözün. Daha sonraki aylar haftada en az bir ygs denemesi çözün. Çok boş zaman kalırsa haftada ikiye üçe çıkarabilirsiniz ama çok abartmamakta fayda var.

İki ay içinde iyi bir çalışmayla ygs konuları bitmiş olacaktır. Daha sonra ekimde lysye başlayacağız. Fakat haftada bir deneme çözmeye devam ediyoruz. Buradaki eksikleri mutlaka gidermemiz gerekecek. Yapamadığınız soruları mutlaka sormalısınız. İmkanlarınıza göre dershanedir, kurstur veya özel derstir buradaki hocalarınıza sorabilirsiniz. Bunlar yoksa internette eğitim forumlarında da sorularınız genel olarak cevaplanır. Ne uğraşıcam demeyin. Çünkü püf noktası burası. Hatalarınızdan ders çıkarmazsanız yerinizde sayarsınız.

Lys çalışırken ders ders bitirmek unutkanlığa sebebiyet vereceğinden bundan uzak duracağız. Bunun yerine matematik konularını 3 aya bölün. 12 ünite varsa her ay 4 konu bitireceksiniz. Ama sağlam bitireceksiniz. Yanında en az iki üç test kitabından tüm soruları da bitirmelisiniz. Türev ve integral gibi baba konuları daha sonraya bırakabilirsiniz ama imkanınız varsa bunların da en azından formüllerine bir kez daha göz atın. Aynı şekilde geometriyi de bu 3 aya bölün. Bu dersten de bolca soru çözmeye çalışın. Anlayamadığınız konuları internetteki videolardan dinleyebilirsiniz. Ama yalnızca anlamakta zorlandığınız konuları, konu anlatımlı kitapta anlamadıysanız bu yöntemi deneyin. Yoksa dizi izler gibi her konu videodan öğrenilmez. Kısaca bu üç ayı (Ekim,Aralık,Ocak) matematik ve geometri çalışarak geçirin. Zira ösymnin lysde en çok zorladığı yer lys1 yani mat-geo dersleridir. Tüm lyslere girdim ve lys1 dışında aşırı zorlanmış hiçbir ders görmedim. Ayrıca bu sürede en iyi bildiğiniz fen dersini de bitirmeye çalışın. Bu sizi daha sonra çok rahat edecektir. Neyse bu üç ayımızda haftalık ygs denemelerimizi ihmal etmemeye dikkat ediyoruz. Çünkü daha sonraki adımımız tekrar ygsye dönmek olacak.

Ocak ortası veya şubat başı gibi tekrar ygsye dönüyoruz. İki ay süre az demeyin hiç de az değil. Zaten bu süre içinde yapacağımız tek şey deneme çözüp eksik konuları tekrar etmek olacak. Lysyi bir süreliğine tamamen bırakabilirsiniz. Bir mezun olarak piyasadaki iyi kötü çoğu denemeyi almanız gerek. Şubat ayı boyunca hafta içi her gün 1, hafta sonu 2 deneme çözün. Hafta içi kalan zamanınızda eksikleri tekrar edip yanlış yaptığınız soruları soracaksınız. Eğer bu size az geliyorsa zayıf olduğunuz konularda soru bankaları çözebilirsiniz, paragraf soru bankası edinip her gün azar azar çözmeniz de faydanıza olacaktır. Mart ayını yalnızca deneme ile geçireceğiz, her şeyin bitmiş olması gerek. Kendinize motive edin. Her gün ikişer deneme çözün. Bir gününüzü boş gün ilan edin ve o gün yapamadığınız soruları inceleyin, anlamadığınız yerleri sorun, kalan zamanda da dinlenebilirsiniz. Mart ortasındaki ysgye kadar böyle gidin. Ygsden önceki gün alışkanlık bozulmasın diye yine de bir deneme çözmenizde fayda var. Ygsde başarılar :D

İyi kötü bir ygsyi atlattınız. Ama daha önünüzde çok daha önemli bir sınav var. Bir hafta tatil yapın hadi, dinlenmek sizin de hakkınız. Hiç fen çalışmadım diye üzülmeyin o kadar sürede bitmemesine imkan yok. Hele de mezunsanız. Feni sona bırakmamın sebebi aslında unutulabilir sözel konuların çok olması. Bu sebeple daha iyi hatırlayacağımız son aylarda çalışmak çok daha faydalı olacaktır. Tabi bu sürede daha önceden bitirdiğimiz matematik ve geometriye de tekrar edeceğiz.
Bir hafta tatilden sonra ilk iş kendimize lys dersleri için deneme kitapları almak olacak. Hani şu ders ders satılan lys denemeleri oluyor ya onlardan işte. Özellikle matematik ve geometri için bolca alın onlardan. Bundan sonra çalışma planımız şöyle olacak, hafta içi fen derslerinden her gün en az bir konu bitireceğiz tabi testleri de bitecek. Hafta sonu ise matematik ve geometriden deneme çözüp yanlışlarımıza tekrar edeceğiz. Ne kadar deneme çözeceğiniz size kalmış ama en az 2 tane çözün derim.

Martın kalan günlerini ve nisanı eş zamanlı fen derslerine çalışmayla geçireceğiz. Ayrıca hafta sonları da matematik ve geometriye devam edeceğiz. Mayıs başı gibi konuları bitirmeye çalışın. Konu çalışmayı çok abartmaya gerek yok, soru bankalarına da çok gömülmeyin. Çünkü lysnin de püf noktası çok deneme çözmektir. Mayıs ayı tüm derslerden bolca lys denemesi çözeceğimiz ay olacak. Haftanın 3 gününü fen derslerinden deneme çözmeye, kalan 3 gününü mat-geo denemelerine ayırın; kalan bir gün de sorularınızı sorar dinlenirsiniz. Günde en az 3-4 deneme çözün. Netleriniz giderek yükselecektir. Haziran ayında lys denemeleri alın kitapçık şeklinde bunları bitirmeye çalışın. Ayrıca çıkmışlara da bakın mutlaka. Sınava birkaç gün kala hatta son gün bile çalışın sakın bırakmayın. Özellikle son günler  bütün formüllere bakıp kısaca tekrar etmiştim ben, çok faydası dokunmuştu. Neyse lys1 mat -geo sınavını olacaksınız. Fen sınavları için bir haftanız var. Bu haftayı da son saatine kadar çalışmakla değerlendirin. El kitabınız varsa bunlardan tüm formüllere, detaylara, eksiklerinize bir kez daha bakın. Tabi uykusuz da kalmayın. Hayalinizdeki üniversiteye çok az kaldığını ve orayı kazanınca ne kadar mutlu olacağınızı düşünün. Sonraki hafta lys2 fen sınavını da oldunuz ve üstünüzden koca bir yük kalktı. Ciddi bir çalışmayla zaten başaramamanızın imkanı yok. Büyük ihtimal hayalinize ulaştınız. Başardınız. Olmadıysa da ümitsizliğe kapılmayın. Yakın puanlı üniversiteleri de inceleyin. Hedefinizden çok uzakta değilseniz bunları okumak da sizin için bir başarıdır. Çok uzak düştüyseniz de bir sene daha hazırlanmayı göze alın. Bu sene nerede hata yaptığınızı arayın. Bunları çözmeye çalışın ve bol bol deneme çözün. 
Başarılar dilerim.


Not:

Tm okuyan arkadaşlar plandaki fen yerine kendi alan derslerine, edebiyat ve coğrafyaya, çalışabilir. Fakat bu durumda matematiğe daha da fazla önem vermeleri gerekmektedir.

Ts okuyan arkadaşlar matematik yerine edebiyat, fen yerine de sözel dersleri koyabilir.


Plan genel olarak bu şekilde olup esnetilebilir. Ayrıca daha erken başlanıp en sonda daha çok deneme çözülmesini de şiddetle tavsiye ediyorum.